Nigeria election 2011: Results at a glance as supplied by INEC… voters upholding the honour and glory of a great nation

59
3740
Survival of the

The scene above is the reason why all of you good Nigerians took your fight to the polls and voiced out so loudly that enough is enough> Thank you Nigerians!

 

 

 

Full details of National Assembly Results, Courtesy: http://nigeriaelections.org/

Senatorial Elections

District Party Candidate Gender Age
Abia NORTH PDP UCHE CHUKWUMERIJE Male 72
Abia CENTRAL PDP NKECHI J. NWAOGU Female 54
Abia SOUTH PDP ENYINNAYA A. HARCOURT Male 55
Adamawa NORTH PDP SEN. MOHAMMED MANA Male 60
Adamawa CENTRAL PDP BELLO MOHAMMED TUKUR Male 50
Akwa Ibom NORTH EAST PDP HON. ITA SOLOMON J. ENANG Male 49
Akwa Ibom SOUTH PDP MRS. HELEN U. ESUENE Female 61
Anambra NORTH PDP JOHN OKECHUKWUEMEKA Male 48
Anambra CENTRAL ACN DR. CHRIS N. NGIGE Male 58
Anambra SOUTH PDP ANDY EMMANUEL UBA Male 53
Bauchi CENTRAL PDP HON. AHMED ABDUL NINGI Male 50
Bauchi NORTH PDP ALH. BABAYO GARBA GAMAWA Male 44
Bayelsa EAST PDP IKISIKPO CLEVER Male 51
Bayelsa CENTRAL PDP EMMANUEL I. PAULKAR Male 56
Bayelsa WEST PDP LOKPOBIRI HEINEKEN Male 43
Benue NORTH EAST PDP CHIEF BARNABAS ANDYAR GEMADE Male 62
Benue SOUTH PDP SEN. DAVID B.A. MARK Male 62
Borno NORTH ANPP SEN. MAINA M. LAWAN Male 57
Borno CENTRAL PDP ALH. AHMED ZANNA Male 55
Borno SOUTH PDP MOHAMMED ALI Male 51
Cross River NORTH PDP AYADE B. BENEDICT Male 42
Delta CENTRAL DPP EWHERIDO AKPOR PIUS Male 47
Delta NORTH PDP OKOWA IFEANYI ARTHUR Male 51
Edo CENTRAL PDP ELDER ODION M. UGBESIA Male 62
Edo NORTH ACN DOMINGO ALABA OBENDE Male 56
Edo SOUTH ACN SEN. (ARCH) EHIGIE UZAMARE Male 55
Enugu EAST PDP HON. PRINCE GILBERT E. NNAJI Male 45
Enugu WEST PDP SEN. IKE EKWEREMADU Male 48
Enugu NORTH PDP SEN. AYOGU EZE Male 48
FCT SENATE PDP HON. PHILIPS TANIMU ADUDA Male 41
Gombe CENTRAL PDP ALH. MOHAMMED DANJUMA GOJE Male 58
Gombe SOUTH PDP JOSHUA M. LIDANI Male 43
Imo EAST APGA CHRISTIANA N.O. ANYANWU Female 59
Imo WEST PDP HOPE O. UZODINMA Male 50
Imo NORTH PDP AMB. MATTHEW IFEANYI Male 67
Jigawa NORTH WEST PDP ABDULLAHI S. DANLADI Male 57
Jigawa SOUTH WEST PDP ABDULMUMINI M. HASSAN Male 50
Jigawa NORTH EAST PDP ABDULAZIZ USMAN Male 49
Kaduna CENTRAL CPC MAJOR GEN. MOHAMMED SALEH (RTD) Male 55
Kaduna SOUTH PDP NENADI USMAN Female 44
Kano NORTH PDP SEN. BELLO HAYATU GWARZO Male 50
Kano CENTRAL PDP BASHEER GARBA MOH’D Male 44
Kano SOUTH ANPP SEN. KABIRU GAYA Male 58
Katsina NORTH CPC SEN. ABDU U. YANDOMA Male
Katsina SOUTH CPC SEN. ABU IBRAHIM Male
Katsina CENTRAL CPC AHMED SANI STORES Male
Kebbi NORTH PDP ISA MUHAMMED Male 54
Kebbi CENTRAL PDP SEN. ABUBAKAR ATIKU BAGUDU Male 49
Kebbi SOUTH PDP TUKUR AHMED JIKAMSHI Male 53
Kogi WEST PDP ADEYEMI SMART Male 51
Kogi CENTRAL PDP NURUDEEN ABATEMI Male 61
Kogi EAST PDP OCHEJA EMMANUEL DANGANA Male 55
Kwara NORTH PDP MOHAMMED SHAABA LAFIA Male 70
Kwara CENTRAL PDP DR. ABUBAKAR O. SARAKI Male 48
Kwara SOUTH PDP SIMEION SULE AJIBOLA Male 58
Lagos CENTRAL ACN H.E. MRS. OLUREMI TINUBU Female 50
Lagos EAST ACN Alhaji GBENGA BAREEHU ASHAFA Male 55
Lagos WEST ACN GANIYU OLANREWAJU SOLOMON Male 51
Nassarawa NORTH CPC DR. YUSUF MUSA NAGOGO Male 54
Nassarawa WEST PDP ALH. ABDULLAHI ADAMU CON. Male 56
Nassarawa SOUTH PDP SEN. SULEIMAN A. ASONYA Male 56
Niger NORTH CPC BARR. IBRAHIM MUSA Male 46
Ogun CENTRAL ACN OLUGBENGA, ONAOLAPO Male 51
Ogun EAST ACN SEFIU ADEGBENGA KAKA Male 59
Ogun WEST ACN ODUNSI, AKIN BABALOLA KAMAR Male 60
Ondo NORTH LP ROBERT AJAYI BOROFFICE Male 61
Ondo CENTRAL LP AKINYELURE PATRICK AYO Male 54
Ondo SOUTH LP KUNLERE BOLUWAJI Male 50
Osun CENTRAL ACN OLUSOLA ADEYEYE Male 59
Osun EAST ACN OMOWORARE BABAJIDE CHRISTOPHER Male 45
Osun WEST ACN MUDASHIRU HUSAIN OYETUNDE Male 55
Oyo CENTRAL ACN AYOADE ADEMOLA ADESEUN Male 58
Oyo NORTH PDP AGBOLA HOSEA AYOOLA Male 50
Oyo SOUTH ACN OLUFEMI LANLEHIN Male 58
Rivers EAST PDP SEN. GEORGE T. SEKIBO Male 53
Rivers SOUTH PDP HON. MAGNUS NGEI ABE Male 51
Rivers WEST PDP AKE WILSON ASINOBI Male 55
Sokoto EAST PDP SEN. ABUBAKAR UMAR GADA Male 45
Sokoto SOUTH PDP UMARU DAHIRU Male 59
Taraba SOUTH PDP EMMANUEL G. BWACHA Male 59
Taraba NORTH PDP AISHA JUMMAI Female 51
Yobe EAST ANPP SEN. DR. BUKAR ABBA IBRAHIM Male 61
Yobe NORTH ANPP SEN. AHAMED I. LAWAN Male 52
Yobe SOUTH ANPP ALHAJI ABDULKADIR JAFERE Male 47
Zamfara CENTRAL ANPP KABIR M. GARBA Male 50
Zamfara NORTH PDP SAHABI YAU ALHAJI Male 54
Zamfara WEST ANPP SEN. AHMAD RUFAI SANI Male 50

Federal House Of Representatives Elections

Constituency Party Candidate Gender Age
Abia Aba North/Aba South APGA UKAEGBU A. PRINCE Male 43
Anambra Njikoka/Dunukofia/Anaocha APGA UCHE LILIAN EKWUNIFE (MRS.) Female 40
Anambra Awka North/Awka South APGA CHUKWUEMEKA E, NWOGBO Male 45
Bauchi Bauchi CPC ALIU IBRAHIM GEBI Male 36
Bauchi Darazo/Gunjuwa ACN HALLIRU DAUDA JIKA Male 35
Bauchi Bogoro/Dass/Tafawa Balewa PDP HON. YAKUBU DOGARA Male 43
Bauchi Ningi/Warji PDP ABDULRASAK NUHU ZAKI Male 60
Bayelsa Yenagoa/Kolokuna/Opokuma PDP OGORIVA W. WARMAN Male 39
Benue Apa/Agatu PDP ADEMU ENTUONU Male
Benue Buruku ACN ORKER-JEV YISA Male 48
Benue Gboko/Tarka ACN DYEGH JOHN Male 49
Benue Guma/Makurdi PDP EMMANUEL JIME Male 48
Benue Otukpo/Ohimini PDP EZEKIEL ADAJI Male 47
Delta Ika North East/Ika South ACCORD NWOKOLO VICTOR ONYEMAECHI Male 46
Ebonyi Abakaliki/Izzi PDP HON. SYLVESTER OGBAGA Male 49
Edo Egor/Ikpoba-Okha ACN JIM AIKU ADUN Male 66
Edo Esan North East/Esan South East PDP ITULAH O. FRIDAY Male 50
Edo Etsako East/Etsako West/ Etsako Central ACN ABUBAKAR M. ESHIOKPEKHA Male 51
Edo Oredo ACN RASAQ BELLO OSAGIE Male 55
Edo Owan East/Owan West ACN IRIASE PALLY Male 55
Enugu Enugu East/Isi Uzo PDP HON. DR. KINGSLEY S. EBENJI Male 46
Enugu Enugu North/Enugu South PDP HON. PRINCE OFOR CHWUKWUEBO Male 40
Enugu Igbo-Eze North/Udenu PDP HON. IFEANYI UGWUANYI Male 46
Enugu Nkanu East/Nkanu West PDP HON. PRINCE PEACE N. UZOAMAKA Male 58
Enugu Nsukka/Igbo-Eze South PDP HON. PATRICK O. ASADU Male 46
Enugu Aninri/Awgu/Oji River PDP BARR. TOBY EKECHUKWU Male 48
Enugu Ezeagu/Udi PDP CHIEF OGBUEFI O. OZOMGBACHI Male 50
Gombe Gombe/Kwami/Funakaye CPC KHAMISU A. MAILAFIA Male 36
Imo Owerri Municipal/Owerri North/Owerri West APGA ONYEWUCHI EZENWA FRANCIS Male 42
Jigawa Birniwa Guri/Kirikasamma PDP HASSAN ADAMU Male 51
Jigawa Birnin Kudu/Buji PDP MOHAMMED SABO Male 51
Jigawa Dutse/Kiyawa PDP IBRAHIM K. TUANI Male 42
Jigawa Babura/Garki PDP USMAN WADA Male 49
Jigawa Gumel/Maigatari/Sule Tankarkar/Gagarawa PDP MOHAMMED G. IBRAHIM Male 52
Jigawa Gwaram PDP YUSUF SHITU GALAMBI Male 36
Jigawa Hadejia/Kafin Hausa/Auyo PDP HUSSAINI NAMADI Male 45
Jigawa Mallam Madori/Kaugama PDP YUSUF D. SULE Male 51
Jigawa Kazaure/Roni/Gwiwa/Yankwashi PDP ADAMU BASHIR Male 50
Jigawa Jahun/Miga PDP KHABEEB MUSTAPHA Male 60
Jigawa Ringim/Taura PDP UBALE SAFIYANU Male
Kaduna Kaduna South CPC RUFAI AHMED CHANCHAGI Male 33
Katsina Funtua/Dandume CPC Alhaji MUNTARI DANDUTSE Male 2010
Kogi Ajaokuta PDP SADIQ ASEMA MOHAMMED Male 51
Kogi Ijumu/Kabba-Bunu PDP YUSUF AYO TAJUDEEN Male 42
Kogi Kogi (Lokoja)/Kogi (K.K.) CPC UMAR BUBA JIBRIL Male 50
Kwara Ilorin East/Ilorin South PDP DR. ALI AHMED Male 45
Kwara Ilorin West/Asa PDP MUSTAPHA MOSHOOD Male 46
Lagos Badagry ACN RAFEESUAT ARINOLA ONABAMIRO Female 60
Lagos Eti-Osa ACN AKINLOYE HAZEEZ BABAJIDE Male 42
Lagos Ikeja ACN HON. FALEKE JAMES ABIODUN Male 51
Lagos Lagos Island I ACN OLAJUMOKE ABIDEMI OKOYA-THOMAS Female 53
Lagos Lagos Island II ACN YAKUB ABIODUN AKANNI BALOGUN Male 60
Lagos Lagos Mainland ACN MONSURU ALAO OWOLABI Male 66
Niger Agaie/Lapai PDP IBRAHIM ABDUL EBBO Male 46
Niger Agwara/Borgu PDP HALIRU ZAKARI JIKANTORO Male 48
Niger Chanchaga CPC UMAR MOHAMMED BAGO Male 36
Niger Booso/Paikoro PDP HON. JAMES BAITACHI Male 63
Ogun Abeokuta South ACN WILLIAMS OLUSEGUN SAMUEL Male 51
Ogun Ado-Odo/Ota ACN BABATUNDE OLABODE OGUNOLA Male 51
Ogun Egbado North/Imeko-Afon PPN ADEWUSI TUNDE RAZAQ Male 51
Ogun Ifo/Ewekoro ACN ADEYEMI ADEKUNLE SAHEED Male 43
Ogun Abeokuta North/ Obafemi- Owode/Odeda ACN OSOBA OLUMIDE BABATUNDE Male 34
Ondo Akure North/Akure South LP ABEGUNDE S. IFEDAYO Male 55
Ondo Owo/Ose LP OMOSULE ENIOLORUNDA Male 47
Osun Boluwaduro/Ifedayo/Ila ACN JULIUS OLUFEMI FAKEYE Male 58
Osun Ede North/Ede South/ Egbedore/Ejigbo ACN TAJUDEEN ADETUNJI AJAGBE Male 47
Osun Obokun/Oriade ACN NATHANIEL AGUNBIADE Male 51
Osun Odo-Otin/Ifelodun/Boripe ACN ADEYINKA AYANTUNJI AJAYI Male 43
Oyo Akinyele/Lagelu ACCORD MURITALA KAYODE B. ADEWALE Male 57
Oyo Egbeda/Ona-Ara ACCORD BUSARI OLAYEMI SIKIRU Male 49
Oyo Ibadan North ACN AWOLEYE ABIODUN DADA Male 40
Oyo Oluyole ACCORD DR. IBRAHIM A. OLAIFA Male 43
Plateau Barkin Ladi/Riyom PDP NWADKWON D. SIMON Male 42
Plateau Jos South/Jos East PDP BITRIUS B. KAZE Male 42
Plateau Langtang North/Langtang South PDP BENI LAR Male 43
Plateau Bokkos/Mangu PDP AMINU JONATHAN PUNUWET Male 48
Plateau Mikang/Qua’an/Pan/Shedam PDP COMRADE INNOCENT T. ZETTET Male 42
Plateau Wase ACN IDRIS AHMED Male 46
Rivers Akuku-Toru/Asari-Toru PDP DAWARI IBIETELA GEORGE Male 40
Rivers Etche/Omuma PDP OGBONNA NWUKE Male 51
Rivers Ikwerre/Umohua PDP ANDREW IGBONULE UCHENDU Male 58
Rivers Khana/Gokana PDP HON. PRONEN MAURAICE Male 45
Rivers Obio Akpor PDP CHINDA KINGSLEY OGUNDU Male 44
Rivers Okrika/Ogu-Bolo PDP GOGO BRIGHT TAMUNO Male 45
Rivers Port Harcourt I PDP KENNETH ANAYO CHIKERE Male 55
Rivers Eleme/Tai/Oyigbo PDP MPIGI BARINADA Male 49
Sokoto Kware/Wamakko PDP ABDULLAHI W. MUHAMMED Male 43
Sokoto Sokoto North/Sokoto South PDP UMAR MUHAMMED BATURE Male 41
Sokoto Tangaza/Gudu PDP ISA SALIHU BASHIR Male 38


Your States and your representatives in the Senate and House of Representatives
Your Senate members at a glance
Kwara
Dr Bukola Saraki
(Kwara Central PDP)
Shaaba Lafiaji
(Kwara North PDP)
Simeon Ajibola
(Kwara South PDP)

Enugu
Ike Ekweremadu
(Enugu West PDP)
Ayogu Eze
(Enugu North PDP)

Lagos
Mrs Oluremi Tinubu
(Lagos Central ACN)
Alhaji Gbenga Ashafa
(Lagos East ACN)

Imo
Hope Uzodinma
(Imo West PDP)
Chris Anyanwu
(Owerri APGA)
Matthew Ifeanyi Nwagwu
(Imo North PDP)

Edo
Odion Ugbesia
(Edo Central PDP)
Ehijie Uzamere
(Edo South ACN)
Domingo Obende
(Edo North ACN)

Kogi
Nurudeen Abatemi
(Kogi Central PDP)
Smart Adeyemi
(Kogi West PDP)
Ocheja Dangana
(Kogi East PDP)

Osun
Mudasiru Hussain
(Osun West ACN)
Prof. Sola Adeyeye
(Osun Central ACN)
Mr Babajide Omoworare
(Osun East ACN)

Ebonyi
Chief Sunny Ogbuoji
(Ebonyi South PDP)

Gombe
Alhaji Danjuma Goje
(Gombe Central PDP)

Ondo
Prof Robert Borrofice
(Ondo North LP)
Dr Ayo Akinyelure
(Ondo Central LP)
Mr Boluwaji Kunlere
(Ondo South LP)

Ogun
Mr Gbenga Obadara
(Ogun Central ACN)
Alhaji Adegboyega Kaka
(Ogun East ACN)
Akin Odunsi Babalola
(Ogun West ACN)

Oyo
Chief Olufemi Lanlehin
(Oyo South ACN)
Mr Ayo Adeseun
(Oyo Central ACN)
Hosea Agboola
(Oyo North PDP)

Katsina
Ahmed Sani Stores
(Katsina Central CPC)
Abu Ibrahim
(Katsina South CPC)
Abdu Yandoma
(Katsina North)

Rivers
Magnus Abe
(Rivers South East PDP)
Ake Wilson Asinobi
(Rivers West PDP)

Kano
Hayatu Gwarzo
(Kano North PDP)
Kabiru Gaya
(Kano South ANPP)
Bashir Garba Mohammad
(Kano Central PDP)

FCT
Philips Aduda
(AMAC/Bwari PDP)

A’Ibom
Eket PDP
Ikot Ekpene PDP

Anambra
John Okechukwuemeka
(Anambra North PDP)
Andu Uba
(Anambra South PDP)

Kaduna
Maj. Gen Sani Saleh
(Kaduna Central CPC)

House of Reps

Kwara
Dr. Ali Ahmad
(Ilorin East/Ilorin
South PDP)
Alhaji Moshood Mustapha
(Ilorin West/Asa PDP)
Alhaji Zakari Muhammed
(Baruten/Kaima PDP)
Hon. Ahman Pategi
(Edu/Moro/Pategi PDP)
Dr. Rafiu Ibrahim
(Offa/Ifelodun/Oyun PDP)

Ebonyi
Christopher Omo Isu
(Afikpo North/Afikpo
South PDP)
Sylvester Ogbaga
(Abakaliki/Izzi PDP)
Peter Ede
(Ishielu, Ezza PDP)

Kogi
Sunday Karimi
(Yagba ACN)
Tajudeen Yusuf
(Kabba-Bunu Ijumu PDP)
Mohammed Idris
(Omalla/Ankoa PDP)
Buba Jibril
(Lokoja/Koton CPC)

Benue
Oker Jev
(Buruku ACN)
John Dyegh
(Gboko/Tarka ACN)
Adamu Entono
(Apoa/Agatu PDP)
Emmanuel Jime
(Makurdi/Guma PDP)

Gombe
Bello Usman Kumo
(Akko PDP)
Khamisu Ahmed
Mailantanki
(Gombe /Funakaye/Kara
CPC)
Yusuf Manu Swa
Billiri/Balanga PDP)
Bauchi
Aliyu Ibrahim Gebi
(Bauchi CPC)

Lagos
Babatunde Adewale
(Apapa ACN)
Rafeesat Onabamiro
(Badagry ACN)
Olajumoke Okoya-Thomas
(Lagos Island I ACN)
Yakubu Balogun
(Lagos Island II ACN)
Faleke Abiodun
(Ikeja ACN)
Isiaka Suara
(Ojo ACN)
Lanre Odubote
(Epe ACN)

Edo
Abubakar Momoh
(Etsako ACN)
Nosakhare Osahon
(Ovia ACN)
Razak Bello-Osagie
(Oredo ACN)
Jim Adun
(Egor/Ikpoba-Okha ACN)
Patrick Ikhariale
(Esan Central, Esan West,
Igueben PDP)
Pally Iriase
(Owan West ACN)
Samson Osagie
(Orhionwon/Uhunmonde
ACN)
Friday Itula
(Esan Northeast/ Esan
Southwest PDP)

Ondo
Abegunde Ifedayo
(Akure South/Akure North
LP)
Bakare Biodun
(Ifedore/Idanre LP)
Adeobu Johnson
(Ile-Oluji/Olaigbo/Odigbo
LP)
Akinlaya Joseph
(Ondo West LP)
Ologunagba Jerome
(Akoko Southwest LP)
Dauda Olawadare
(Akoko Southeast LP)
Omosule Eniolorunda
(Owo/Ose LP)
Albert Akinloye
(Okitipupa/Irele PDP)

Ogun
Segun Williams
(Abeokuta South ACN)
Babatunde Olabode
Ogunola
(Ado Odo/Otta ACN)
Adeyemi Adekunle Saheed
(Ifo/Ewekoro ACN)
Razak Adewusi
(Yewa North/Imeko Afon
PPN)

Oyo
Kareem Tajudeen Abisodun
(Atisbo/Saki West/Saki East
PDP)
Hon. Muraina Saubana
Ajibola
(Ibarapa Central/Ibarapa
North PDP)
Jimoh Afis Adelowo
(Irepo/Orelope/Olorunsogo
PDP)
Hon. Mulikat Akande
Adeola
(Ogbomoso
North/Ogbomoso South
Orire PDP)
Hon. Odebunmi O.
Dakumu
(Ogooluwa Surulere PDP)
Abiodun Awoleye
(Ibadan North ACN)
Sunday Adepoju
(Ibarapa East/Iddo ACN)
Kola Olabiyi
(Iseyin/Itesiwaju/Kajola/Iw
-ajowa ACN)
Kamil Akinlabi
(Afijio/Atiba/Oyo East/Oyo
West ACN)
Murtala Kayode
(Akinyele/Lagelu AP)
Ajaja A. Adebukola
Ibadan North East/Ibadan
South East AP)
Dr. Ibrahim Adeniji Olaifa
(Oluyole AP)
Busari Olayemi Sikiru
(Egbeda/Ona Ara AP)

Enugu
Ifeanyi Ugwuanyi
(Igboeze North/Udenu
PDP)
Ofor Chukwuegbo
(Enugu North/South PDP)
Patrick Asadu
(Nsukka/Igboeze South
PDP)
Ogbuefi Ozomgbachi
(Udi/Ezeagu PDP)
Peace Nnaji
(Nkanu East/West PDP)
Kingsley Ebenyi
(Enugu East/Isiuza PDP)
Tobias Okechukwu
(Awgu/Aninbri/Oji River
PDP)
Stella Ngwu
(Uzo-Uwani/Igbo-Etiti
PDP)

FCT
Jephaniah Jisalo
(AMAC/Bwari PDP)
Isa Dobi
(Kuje/Gwagwalada/Abaji
Kwali PDP)
Reps Cont 2
Rivers
Ogbonna Nwuke
(Etche/Omuma PDP)
Dwari Ibietela George
(Akukutoru/Azariforu PDP)
Kenneth Anayo Chikere
(P/Harcourt I PDP)
Chinda Kingsley Ogundu
(Obio/Akpor PDP)
Gogo Bright Tamuno
(Okrika/Ogu/Bolo PDP)
Mpizi Bariunada
(Elewmei/Tai PDP)
Andrew Uchendu
(Ikwerre/Emohna PDP)

Akwa Ibom
Daniel Effiong Akpan
(Etinan PDP)
Bassey Dan Abia
(Eket PDP)
Archibong Kenneth Edet
(Itu PDP)
Robinson Edet Uwak
(Oron PDP)
Saviour Friday Udoh
(Ikot Ekpene PDP)
Emmanuel Ekon
(Abak PDP)
Ini Akpan Udoka
(Ikono PDP)
Emmanuel Uyo (ACN)

Kano
Farouk Muhammed Lawan
(Bagwai/Shanono PDP)
Abdulkadir Jibrin
(Kiru/Berbeji/Gwale PDP)
Surajo Harisu Dambata
(Danbatta/Makoda PDP)
Dogowa Tudun Wada PDP
Gezema/Gabasawa PDP
Kombots Babba Agundi
PDP)
Aminu Suleiman
(Fagge PDP)
Gideon Lucas G.
(Kura PDP)
Garin Mallam/Madobi
PDP)
Nasiru Baballe Ila
(Tarauni CPC)
Nasiru Ali Ahmed
(Nassarawa CPC)
(Ajinge/Gaya/Albalsau
ANPP)
(Bichi (ANPP)
Tisni Abdul Kadir
(Dawakin Tofa/Rimin Godo
ANPP)
Haruna Musa
(Kano Municipal ANPP)
(Kunji ANPP)
(Wudi/Garko ANPP)

Sokoto
Sa’adu Nabunkafi
(Binji/Sillame PDP)
Umar Bature
(Sokoto North/South PDP)
Abdullahi Mohammed
(Kware/Wamakko PDP)
Isa Salihu Bashdir
(Tangaza/Gadu PDP)
Aminu Shehu Shagari
Yabo/Shagari PDP)
Achida Wurno
(Wurno Rabbah PDP)

Imo
Bethel Nnaemeka Amadi
(Mbaitoli/Ikeduru PDP)
Chukwu Victor Onyereri
(Isu/Njaba/Nwamngele/Nk
-werre PDP)
Irona Alphonsus Gerald
(Oru West/Ohaji/Egbema
Oguta PDP)
Onyewuchi Ezenwa Francis
(Owerri APGA)
Eddie Ifeanyichukwu
Mbadiwe
(Ideato North/South APGA)


ABIA STATE
Abia South PDP Enyinnaya Abaribe
Abia North PDP Uche Chukwumerije
Abia Central PDP Nkechi Nwaogu

ADAMAWA STATE
Adamawa South PDP Ahmed Hassan Barat
Adamaw North PDP Bindawa Jibrilla

ANAMBRA STATE
Anambra South PDP Andy Ubah
Anambra North PDP Prince John Emeka

EBONYI STATE
Ebonyi North PDP Christopher Chukwuma

EDO STATE
Edo North ACN Domingo Alaba Obende
Edo Central ACN Ehigie Uzamere
Edo South PDP Odion Ugbesia

GOMBE STATE
Gombe Central PDP Mohammed Danjuma Goje

ONDO STATE
Ondo North LP Robert Ajayi Boroffice
Ondo South LP Kunlere Boluwaji

BENUE STATE
Benue North west PDP Bernabas Gemade
Benue South PDP David Mark

LAGOS STATE
Lagos Central ACN Oluremi Tinubu
Lagos East ACN Gbenga Bareehu Ashafa
Lagos West ACN Ganiyu Solomon
House of Representatives:
Hon Dayo Bush Alebiosu, ACN
Mrs Jumoke Abidemi Okoya-Thoma ACN

OGUN STATE
Ogun Central ACN Gbenga Obadara
Ogun East ACN Adegbenga Kaka
Ogun West ACN Akin Odunsi

OSUN STATE
Osun Central ACN Olusola Adeyeye
Osun East ACN Omoworare Babajide Christopher
Osun West ACN Mudashiru Oyetunde

OYO STATE
Oyo Central ACN Ayoade Adeseun
Oyo South ACN Olufemi Lanlehin

ENUGU
Senate
Enugu East Hon. Gilbert Nnaji, PDP
Enugu North Senator Ayogu Eze, PDP
Enugu West Senator Ike Ekweremadu, PDP
House of Representatives seats
Hon. Ofor Chukwuegbo, PDP
Amb. Kingsley Ebenyi, PDP
Hon. Patrick Asadu, PDP
Bar. Tobias Okechukwu, PDP
Hon. Ogbuefi Ozomgbachi, PDP
Hon. Ifeanyi Ugwuanyi, PDP
Hon. Peace Nnaji, PDP
Mrs. Stella Ngwu, PDP

KWARA
Senate
Kwara Central Dr. Bukola Saraki, PDP
Kwara North Alhaji Muhammed Shaaba Lafiaji, PDP
Kwara South Senator Senator Simeon Ajibola, PDP
House of Representatives
Dr. Ali Ahmad, PDP,
Alhaji Moshood Mustapha, PDP,
Alhaji Zakari Muahmmed, PDP,
Hon. Ahman Pategi, PDP,
Dr. Rafiu Ibrahim, PDP

IMO STATE
Senate:
Kema Chuikwe PDP
Senator Osita Izunaso PDP
Matthew Ifeanyi Nwagwu PDP
House of Reps
Mbaitoli/Ikeduru, PDP
Ideato North and South, PDP
Isu, Njaba/Nkwere/Nwangele, PDP
Oru West/Oguta/Ohaji, PDP

NASARAWA
Senate
Solomon Ewuga, CPC
Senator Suleiman Adokwe, PDP, Nasarawa South
House of Reps
Dr. Joseph Kigbu, PDP
Idris Yahuza, CPC

SOKOTO
House of Reps
Alhaji Saadu Nabunkari, PDP
Umar Muhammed Bature, PDP
Alhaji Abdullahi Muhammadu Wamakko, PDP
Aminu Shehu Shagari, PDP
Alhaji Isa Saliu Bashar, PDP,
Alhaji Kabir Marafa Achida, PDP,

PLATEAU
House of Reps
Bitrus Kaze, PDP,
Mrs. Beni Lar, PDP,
Simon Mwankon, PDP,
Aminu Jonathan Punwet, PDP,
Innocent Tisel, PDP,
Idris Ahmed, ACN

FCT, ABUJA
Senate
Hon. Philip Aduda, PDP,
Musa Abari, CPC
House of Reps
Isah Egah Dobi, PDP,
Zephaniah Jisallo PDP

AKWA IBOM
Senate
Mrs. Helen Esuene, PDP South South
Alloysius Etuk PDP North west

KEBBI
Senate
Kebbi North Isa Galaudu PDP
Adamawa
Senate
PDP won all 3 senatorial seats

KATSINA
CPC won all 3 Senatorial Seats

District Party
Benue NORTH WEST ACN
Edo NORTH ACN
Edo SOUTH ACN
Lagos CENTRAL ACN
Lagos EAST ACN
Lagos WEST ACN
Ogun CENTRAL ACN
Ogun EAST ACN
Ogun WEST ACN
Osun CENTRAL ACN
Osun EAST ACN
Osun WEST ACN
Oyo CENTRAL ACN
Oyo SOUTH ACN
Zamfara CENTRAL ANPP
Imo EAST APGA
Katsina NORTH CPC
Katsina SOUTH CPC
Katsina CENTRAL CPC
Ondo NORTH LP
Ondo SOUTH LP
Abia NORTH PDP
Adamawa SOUTH PDP
Akwa Ibom NORTH EAST PDP
Anambra SOUTH PDP
Bauchi NORTH PDP
Benue NORTH EAST PDP
Benue SOUTH PDP
Borno CENTRAL PDP
Ebonyi NORTH PDP
Edo CENTRAL PDP
Enugu EAST PDP
Enugu WEST PDP
Enugu NORTH PDP
FCT SENATE PDP
Imo WEST PDP
Kogi WEST PDP
Kogi CENTRAL PDP
Kwara NORTH PDP
Kwara CENTRAL PDP
Kwara SOUTH PDP
Oyo NORTH PDP
Rivers EAST PDP
Rivers SOUTH PDP
Rivers WEST PDP
Zamfara NORTH PDP

Federal House Of Representatives Elections

80 results have been gotten out of 315 constituencies. The analysis of the received results show that ACCORD has 3 seats (3.8%), ACN 23 seats (28.8%), APGA 2 seats (2.5%), CPC 5 seats (6.3%), LP 1 seat (1.3%), PDP 45 seats (56.3%), PPN 1 seat (1.3%) .

Constituency Party
Oyo Akinyele/Lagelu ACCORD
Oyo Egbeda/Ona-Ara ACCORD
Oyo Oluyole ACCORD
Bauchi Darazo/Gunjuwa ACN
Benue Buruku ACN
Benue Gboko/Tarka ACN
Edo Egor/Ikpoba-Okha ACN
Edo Etsako East/Etsako West/ Etsako Central ACN
Edo Oredo ACN
Edo Owan East/Owan West ACN
Lagos Badagry ACN
Lagos Eti-Osa ACN
Lagos Ikeja ACN
Lagos Lagos Island I ACN
Lagos Lagos Island II ACN
Lagos Lagos Mainland ACN
Ogun Abeokuta South ACN
Ogun Ado-Odo/Ota ACN
Ogun Ifo/Ewekoro ACN
Ogun Abeokuta North/ Obafemi- Owode/Odeda ACN
Osun Boluwaduro/Ifedayo/Ila ACN
Osun Ede North/Ede South/ Egbedore/Ejigbo ACN
Osun Obokun/Oriade ACN
Osun Odo-Otin/Ifelodun/Boripe ACN
Oyo Ibadan North ACN
Plateau Wase ACN
Anambra Awka North/Awka South APGA
Imo Owerri Municipal/Owerri North/Owerri West APGA
Bauchi Bauchi CPC
Gombe Gombe/Kwami/Funakaye CPC
Kaduna Kaduna South CPC
Katsina Funtua/Dandume CPC
Kogi Kogi (Lokoja)/Kogi (K.K.) CPC
Ondo Akure North/Akure South LP
Bauchi Bogoro/Dass/Tafawa Balewa PDP
Bauchi Ningi/Warji PDP
Benue Apa/Agatu PDP
Benue Guma/Makurdi PDP
Benue Otukpo/Ohimini PDP
Ebonyi Abakaliki/Izzi PDP
Edo Esan North East/Esan South East PDP
Enugu Enugu East/Isi Uzo PDP
Enugu Enugu North/Enugu South PDP
Enugu Igbo-Eze North/Udenu PDP
Enugu Nkanu East/Nkanu West PDP
Enugu Nsukka/Igbo-Eze South PDP
Enugu Aninri/Awgu/Oji River PDP
Enugu Ezeagu/Udi PDP
Jigawa Birniwa Guri/Kirikasamma PDP
Jigawa Birnin Kudu/Buji PDP
Jigawa Dutse/Kiyawa PDP
Jigawa Babura/Garki PDP
Jigawa Gumel/Maigatari/Sule Tankarkar/Gagarawa PDP
Jigawa Gwaram PDP
Jigawa Hadejia/Kafin Hausa/Auyo PDP
Jigawa Mallam Madori/Kaugama PDP
Jigawa Kazaure/Roni/Gwiwa/Yankwashi PDP
Jigawa Jahun/Miga PDP
Jigawa Ringim/Taura PDP
Kogi Ajaokuta PDP
Kogi Ijumu/Kabba-Bunu PDP
Kwara Ilorin East/Ilorin South PDP
Kwara Ilorin West/Asa PDP
Plateau Barkin Ladi/Riyom PDP
Plateau Jos South/Jos East PDP
Plateau Langtang North/Langtang South PDP
Plateau Bokkos/Mangu PDP
Plateau Mikang/Qua’an/Pan/Shedam PDP
Rivers Akuku-Toru/Asari-Toru PDP
Rivers Etche/Omuma PDP
Rivers Ikwerre/Umohua PDP
Rivers Khana/Gokana PDP
Rivers Obio Akpor PDP
Rivers Okrika/Ogu-Bolo PDP
Rivers Port Harcourt I PDP
Rivers Eleme/Tai/Oyigbo PDP
Sokoto Kware/Wamakko PDP
Sokoto Sokoto North/Sokoto South PDP
Sokoto Tangaza/Gudu PDP
Ogun Egbado North/Imeko-Afon PPN

BAUCHI: Babayo Garba Gamawa of PDP wins Bauchi North senatorial district

LAGOS: Ganiyu Solomon (ACN) wins Lagos west senatorial seat

ZAMFARA: KABIR M. GARBA of the ANPP wins Zamfara Central senatorial seat

ZAMFARA: Sahabi Yau of the PDP regains the Zamfara North senatorial seat

ONDO: Boluwaji Kunlere of Labour party narrowly defeats former governor, Olusegun Agagu, to win Ondo South senatorial seat

OYO: AGBOLA HOSEA AYOOLA of the PDP wins Oyo North Senatorial seat

BENUE: Emmanuel Lymbee Jime (PDP) declared winner of Markurdi/Guma Federal constituency.

ANAMBRA: Resident Electoral Commisioner, Emeka Onubuogu, says result of Anambra South senatorial district will be announced “first thing” tomorrow morning

ANAMBRA: REC says it was a very “keen contest” and denies instructing anyone to name Dora Akunyili as winner

ANAMBRA: REC says he has received many complaints of electoral malpractice and all will be investigated but result will come first

ANAMBRA: REC reiterates that Andy Uba is the winner of the Anambra South race

LAGOS: Faleke Abiodun James wins (ACN) Ikeja Federal constituency

PLATEAU: Bitrus Kaze wins the Jos South/Jos East Federal constituency

Below are results for election in some federal constituencies in Rivers:

*Andoni/Opobo/Nkoro Federal Constituency

PDP- 46,850: Dakuku Adol Peterside
ACN- 6269: Grace Bellgam
CAP- 36: Patrick Ogolo P. Dam.
ANPP- 613
APGA- 2402: Adolphus Orubienighe

* Obio Akpor Constituency

PDP- 68,945: Chinda Kingsley
ACN- 7609
APGA- 9,359: Benjamin Ikezam

* Okrika/Ogubolo

PDP-23,192: Gogo Bright Tamuno
ACN- 7,718: John Kalipa
ANPP- 40: Amakiri Austin

* Port Harcourt (Phalga) Constituency I

PDP- 18,621: Kenneth Anayo Chikere
ACN- 7,800: Chidebele Okwuwolu
ANPP- 537: Ogbonna Frederick Odu
APGA- 1535

*Eleme/Tai/ Oyigbo:

Bari Mpigi (PDP)- 75,814
Nancy Nwankwo (ACN)- 9,334
Wogu Eze (APGA)- 1,546

*Etche/Omuma:
Ogbonna Nwuke (PDP)- 28,438
(ACN)- 10,918

*Ikwerre/Emuoha:

Andrew Uchendu (PDP)- 42,545
Emma Okah (ACN)- 15,347
Kingsley Iyeomasila (ANPP)- 1442

*Khana/Gokana:

Pronen Maurice (PDP)- 34, 791
Letus Lah Kpekon (ACN)- 18,381
Wiko Ledee H.B. (HDP)- 2,028

*Senatorial Districts.

Rivers South-East: Magnus Ngei Abe (PDP) – 154,218
(ACN)- 34,978
(APGA)- 3,679

Rivers East:

George T. Sekibo (PDP)- 198,414
Lasbry Amadi (ACN) – 58, 182
Bariya Jackledo (APGA)- 13,605

Rivers West Senatorial district result

Wilson Ake (PDP)- 34,931
(ACN)- 6,446

KATSINA: Abdul U. Yandoma of the CPC wins Katsina North senatorial seat

KATSINA: Abu Ibrahim of the CPC wins Katsina South senatorial zone

Here are more results of the Saturday NASS elections (NAN)

Ogun—Yewa North./ Imeko Afon Fedederal Constituency
————————————————————————
Razaq Adewusi (PPN), 19, 494, (winner)
Adeluyi Akanbi, (ACN), 17, 934.

Ajaojuta Federal Constituency
—————————————-
Sadiq Mohammed (PDP), 8,733 (winner)
Umar Mohammed of CPC, 8, 246 votes.

Oyo South Senatorial District.
—————————————
Olufemi Lanlehin, ACN, 127, 691 votes. (winner)
Bayo Lawal (ACCORD Party), 118, 250,
Kamarudeen Adedibu(PDP), 92, 395

Kogi Central Senatorial District.
————————————————
Abdulrahman Badasiu (PDP), 30, 533,
Enesi Jimoh (ANPP), 13907
Adeiza Avazi (APGA), 5, 570.

River South-East Senatorial District
———————————————-

Magnus Abey (PDP), 154, 218 votes (winner)
Dr Nomate Kpea (ACN), 3, 978

Kahan/ Gokana Federal Constituency
————————————————-

Morris Pronen (PDP), 34, 791 votes ((winner)
Cletus Kpekon (ACN), 18, 381.

Asari-Toru/Akoku/Toru Fedederal Constituency
————————————————————-
Dr Dawari George(PDP) 36,400 (winner)
Opunabo Inko Tariah (ACN), 7,966

Ecthe-Omuma Federal Constituency
————————————————

Ogbonna Nwule (PDP), 28,438 (winner)
Ambrose Nwuzi (ACN), 10, 918.

OGUN CENTRAL

ACN – Gbenga Obadara 102,389

PDP – Iyabo Obasanjo-Bello 56,312
PPN – Ijaduoye Monday 27,183

OGUN EAST

ACN – Sefiu Kaka 76,543
PDP – Mohammed Odunowo – 52,613
PPN – Abiodun Odusanya 46,148

OGUN WEST

ACN – Odunsi Babalola 61,326
PDP – Babatunde Fadun 59,949
PPN – Waliu Taiwo 45,246

HOUSE OF REPRESENTATIVES
ABK/SOUTH

ACN – William Samuel 28,490
PDP – Oladimeji Bankole 23,103
PPN – Ogundimu Afolabi 3,924

ADO-ODO/OTA

ACN – Babatunde Ogunola 19,890
PDP – Fasiau Micheal 12,797
PPN – Hassan Kolawole 11,885

IFO/EWEKORO

ACN – Adeyemi Adekunle 28,609
PDP – Osunbiyi Abidemi 13,651
PPN – Obadina Bamidele 8,372

EGBADO NORTH/IMEKO AFON

ACN – Adeluyi Akanbi 17,383
PDP – Alexander Ajibade 16,784
PPN – Adewusi Rasaq 18,492

KATSINA: Ahmed Sani Store of the CPC emerges winner of the Katsina Central Senatorial Zone with 217,154 vote

KATSINA: Muktar Dandutse of the CPC defeats PDP’s Abdulazeez Danduri in the Funtua Senatorial Zone

ENUGU

Ayogu Eze, the spokesperson for the senate, polled 86,220 votes to defeat his closest rival, Mike Ajogwu of Labour Party who got 27,139. Mr Eze of the PDP, represents Enugu North Senatorial District.

Toby Okechukwu of the PDP was also elected with 57,126 votes to represent Agwu/Aninri/Oji River federal constituency of Enugu State.

Iferanyi Ugwuanyi of the PDP has also won his re-election to represent Udenu-Igboeze federal constituency of Enugu State.

IMO: Chris Anyanwu (APGA) defeats Kema Chikwe of the PDP for the Imo East Senatorial District seat
RIVERS: Action Congress of Nigeria rejects the overwhelming victory of the PDP in the election

ANAMBRA: Andy Uba (PDP) wins Anambra West Senatorial District election

ANAMBRA: INEC suspends announcement of Anambra Central Senatorial election results with Akunyili narrowly ahead of Ngige

Gov. Bukola Saraki (PDP) emerged the winner in the Kwara Central Senatorial District by defeating his father’s Allied Congress Party of Nigeria (ACPN) candidate.

The News Agency of Nigeria (NAN) reports that the PDP also cleared the two other senatorial districts and five House of Representatives seats in Kwara.

Saraki defeated three other candidates by polling 78,799 votes, followed closely by the ACN candidate, Dr Oloriegbe Yahaya, who got 53,058 votes, while the ACPN candidate, Hajia Rukayat Issa, scored 32,499, followed by Bilikisu Gambar (CPC), 5,928 ballots.

INEC

In Kwara North Senatorial District, former Gov. Mohammed Shaaba Lafiagi defeated Alhaji Yinusa Yahaya (CPC) and Alhaji Shuaib Abdullahi (ACN).

Incumbent Sen. Simeon Ajibola was returned in Kwara South after defeating the ACPN and ACN candidates, Mr Lola Ashiru and Anu Ibiwoye, respectively.

In the Ibadan North Federal Constituency in Oyo State, Abiodun Awoleye (ACN) polled 30,035 ballots to beat Kazeem Adeniyi (Accord Party), 24,519; Omotosho Ademola (PDP), 13,472 and Bello Armstrong (ANPP), 1,189 votes.

Bitrus Kaze of the PDP won the Jos South/Jos East Federal Constituency seat in Plateau with 94,774 ballots, beating Augustine Choji (LP), who scored 26,460 votes.

In the Gombe/Kwami/Funakaye Federal Constituency in Gombe State, Khamisu Mailantarki (CPC) got 122,987 ballots, followed by Ibrahim Waziri (PDP), 44,266; Dr Ahmed Gana (ANPP), 8,760; Malam Nasiru Abubakar (LP), 757 and Malam Musa Usman (ADC), 740 votes.

Ayo Adeseun of the ACN garnered 105,975 votes to beat Jumoke Akinjide (PDP), who got 78,643 ballots in the Oyo Central Senatorial District of Oyo State.

In the Ogun East Senatorial District, Adegbenga Kaka (ACN) won the election with 76,643 votes ahead of Mohammed Odunowo (PDP), 52,613 and Abiodun Odusanya (PPN), 46,148 ballots.

PDP candidates won the five House of Representatives seats in the Rivers East Federal Constituency.

Mr Osunde Ogbemudia, the INEC Electoral Officer for Port Harcourt Council, announced on Sunday that Mr Ken Chikere (PDP) won the seat for the Port Harcourt 1 Federal Constituency with 8, 671 votes, while Mr Chidibere Honourable of ACN got 7,800 votes to place second.

The APGA and UNPP candidates polled 1,535 and 2,113 votes respectively.

Mr Bright Gogo (PDP) defeated his rivals with 23,193 votes for the Okirika/Ogu/Bolo Federal Constituency seat. ACN candidate John Kalipe got 7,718, while the ANPP candidate got 40 votes.

The PDP candidate also won in the Obio/Akpor Federal Constituency with 68, 945 votes, while APGA and ACN got 9,359 and 7,609 respectively.

Mr Bari Mpigi (PDP) scored 75,814 votes to win in the Eleme/Tai/Oyigbo Federal Constituency, with the ACN and APGA candidates scoring 9,334 and 1,546 ballots respectively.

Chief Andrew Uchendu, a three-term member of the House of Representatives, equally won on the PDP platform in the Ikwerre/Emohua Federal Constituency with 42,542 votes.

His closest rival, Mr Emma Okah of ACN, got 15,347 votes while ANPP got 1,442 votes.

In Enugu State, Mr Gil Nnaji of the PDP polled 67,330 ballots to defeat Sen. Chimaroke Nnamani (PDC), who garnered 32,005 votes in the Enugu East Senatorial District.

Also in the race for the House of Representatives, Offor Chukwumegbu of the PDP raked in 22,504 votes to beat eight other contestants in the Enugu North/South Federal Constituency.

In Kogi West Senatorial District, Sen. Smart Adeyemi (PDP) polled 84,511 while Joseph Faniyi of CPC got 35,281 votes.

In the Kabba-Bunu Federal Constituency, Tajudeen Yussuf of PDP polled 22,183 to defeat Rep. Dino Melaye of ANPP, who polled 18,214.

Alhaji Buba Jubril of CPC polled 29,728 to defeat Mr Shabba Ibrahim (PDP), who polled 19,793 ballots to win the Lokoja/Koton Karfe Federal Constituency seat.

In the Osun East Senatorial District, Mr Jide Omoworare (ACN) defeated Sen. Iyiola Omisore (PDP) by polling 119,852 compared with the latter’s 51,315 ballots.

Sola Adeyeye, also of the ACN, won the Osun Central Senatorial District seat, scoring 129,527 votes, while in Osun West Senatorial District, Mr Muda Oyetunde (ACN) got 121,971 ballots to beat Sen. Isiaka Adeleke (PDP), who received 720,090 votes

In Ogun West Senatorial District, Mr Akin Odunsi (ACN) won with 61,362 ballots ahead of Mr Babatunde Fadun (PDP), who got 59,949.

The Bogoro/Dass/Tafawa Balewa Federal Constituency seat in Bauchi State was won by Mr Dogara Yakubu (PDP), who got 87,646, followed by Malam Aminu Tukur (ANPP), 65,507; Alhaji Umar Jibo (CPC), 17,924 and Mr Nuhu Dallaji (ACN), 4,926.

In the Owerri Fedederal Constituency in Imo, Mr Francis Ezenwa (APGA) polled 220,028 votes to defeat Mr Ernest Ibejiako (PDP), 17,702; Gibson Njemanze (ACN), 12,955 and Clement Nwokocha (Fresh Party), Zero.

Incumbent Sen. Odion Ugbesia of the PDP scored 61,983 to beat Mrs Herbata Okonofua of ACN, who scored 49,385 to pick the senatorial ticket for Edo Central.

For the Egor/Ikpoba Okha Federal Constituency seat in Edo, the ACN candidate, Mr Jim Adun, scored 47,353 to defeat Mr Ifaluyi Isibor, a sitting member, who scored 14,813.

The ACN also won the Oredo Federal Constituency election, as its candidate, Razaq Bello, scored 31,039 as against the 9,260 ballots polled by PDP’s Ogbeide Ihama.

Similarly, the ACN won the House of Representatives seats for Owan and Etsako, with ACN’s Pally Iriase scoring 21,013 as against 18,881 votes polled by John Abolagbe of the PDP in Owan.

For Etsako, ACN’s Abubakar Momoh scored 52,657 while the PDP candidate, Abas Braimah, got 24,129.

In the Esan South-East/Esan North-East Federal Constituency where PDP won, its candidate, Friday Itulah, scored 26,536 to defeat ACN’s Christopher Ebari, who scored 21,745.

In Sokoto State, the ruling PDP won three federal constituencies, with Alhaji Abdullahi Mohammed winning in Kware/Wamakko, while incumbent Assemblymen Isa salihu and Umaru Bature beat their opponents in Tangaza/Gudu and Sokoto North/Sokoto South respectively.

In the House of Representatives election, the PDP candidate, Mr Alli Ahmad, won in Ilorin East/Ilorin South with 31,163 votes, while the ACN candidate, Hajia Biliksu Oniyangi, polled 19,771 and the incumbent member of the House, formerly of PDP but now ACPN, scored 17,861 votes.

The PDP candidate for Asa/Ilorin West Federal Constituency, Alhaji Mashood Mustapha, scored 44,170 to defeat his closest rival, Alhaji Jidda AbdulRazak (ACN), who got scored 29,634, while ACPN candidate Duro Sulaiman polled 17,388 ballots.

In Oyo South Senatorial District, Olufemi Lanlehin of the ACN received 127,691 ballots to defeat Bayo Lawal (Accord Party, 118,250 and incumbent Kamarudeen Adedibu (PDP, who got 92,395 votes.

RIVERS: PDP wins all three senatorial elections in Rivers State

KOGI: Smart Adeyemi (PDP) gets 84,511 votes to win Kogi West Senatorial Districts ahead of Joseph Faniyi of the CPC

OYO: Olufemi Lanlehin (ACN) defeats incumbent Kamarudeen Adedibu (PDP) in Oyo South Senatorial District

KANO: Unconfirmed results shows the PDP winning two senatorial seats and 11 House of Reps seats. The ANPP wins 8 House of Rep seats while CPC wins 2

EBONYI: PDP declared winner of one Senate and two House of Reps; ANPP wins one House of Reps seat

RESULT FOR LAGOS WEST SENATORIAL DISTRICT

OJO LOCAL GOVERNMENT.

ACN – 34,341
PDP -20,111.

IFAKO IJAYE

ACN -44,492,
PDP -13,635.

IKEJA

ACN-34,500
PDP -16,144.

AJEROMI IFELODUN

ACN -62,829
PDP – 28,441.

MUSHIN

ACN-76, 636
PDP-31, 860.

BADAGRY

ACN -28,806
PDP -18,590.

AGEGE
ACN -41,632,
PDP – 21,695.

Ganiyu Olanrewaju Solomon of ACN is currently leading the tally

LAGOS: Oluremi Tinubu wins Lagos Central Senatorial seat with 202, 506 votes.

LAGOS: Akinloye Hazeez Babajide of ACN bags 32, 473 votes to win Eti-Osa Federal Constituency.

LAGOS: Monsuru Alao Owolabi of the ACN wins Lagos Mainland Federal Constituency with 42, 060 vote

RIVERS: Results already announced by INEC show the PDP has won 5 of the 13 federal constituencies in the State.

BENUE: Senate president, David Mark, (PDP) defeats Lawrence Onoja (ACN) to win the Benue South senatorial south seat.

ENUGU: Deputy senate president, Ike Ekweremadu has won the senatorial election in the Enugu West senatorial District. Mr Ekweremadu of the Peoples Democratic Party (PDP), polled 112,806 votes to beat the Peoples for Democratic Change (PDC) candidate, Jackson Ezeoffor, who got 7,522 votes. The Labour Party candidate polled 5,175, APGA 3591, ACN 1325, ANPP 278, CPC 593 and PPA 839. About 12 parties contested the election.

EBONYI: Sykvester Ogbagba of PDP wins Abakaliki/Izzi House of Reps seat.

BAUCHI: Aliyu Gebi, (CPC) wins Bauchi House of Reps election; Haliru Jika (ACN) wins in Ganjuwa; Abdulrazaq Zaki (PDP) wins in Ningi

IMO: Francis Ezenwa Onyenwuchi (APGA) wins Owerri federal House of Reps election.

KWARA: PDP candidates win all three senatorial districts and five House of Reps seats.

ENUGU: Deputy senate president, Ike Ekweremadu and senate spokesman, Ayogu Eze, both of PDP, win poll.

BENUE: Barnabas Gemade of PDP defeats incumbent, Joseph Akaagerger, of the ACN to win Benue North East senatorial race.

OGUN: Speaker, Dimeji Bankole and senator, Iyabo Obasanjo-Bello lose election to ACN opponents.

ENUGU: Gil Nnaji of PDP defeats former governor, Chimaroke Nnamani of PDC for Enugu west senatorial ticket.

KWARA: Bukola Saraki of the PDP is winner of Kwara Central senatorial district with 78, 999 votes.

BENUE: Senate President, David Mark, (PDP) is leading his closest opponent, Lawrence Onoja (ACN) with 42,487 votes so far. Result from 6 local government declared while three more are being expected. Mark has 91717 votes from the six councils while Mr Onoja has 49230.

BENUE: Ezekiel Awulu Adaji, PDP candidate, is declared winner of Otukpo/Ohimini fed constituency. Results: ACN = 13745; ANPP = 16737; CPC = 1068; MPPP = 198; PDP = 26991

(Unconfirmed)-Osun West: Mudashiru Hussein (ACN) defeats Isiaka Adeleke (PDP)

Osun Central: Prof Adeyeye (ACN) defeats Oyinlola (PDP)

Ogun Central: (ACN, Gbenga Obadara defeats Iyabo Obasanjo)

Ogun South (ACN winning)

Ogun North (ACN winning)

Ogun South Fed: Segun Williams ACN defeats Dimeji Bankole (PDP)

Lagos East: Gbenga Ashafa of ACN (unconfirmed)

Lagos Central: ACN Remi Tinubu winning

Oyo : ACN winning in two of the senatorial districts

Imo: APGA winning in the 3 senatorial districts

Gombe: CPC wiing in the 3 senatorial districs

Aso Rock Villa: CPC defeats PDP in the two polling units

(Unconfirmed)-Area 2 garki abuja ward, senate-Invalid votes 11 votes,PDP 100 votes,CPC 214 votes,APGA 18 votes,Acn 25 votes,ALP 2 votes,CAP 4 votes,NTP 7 votes,SDNP 2,ADC 1,BPP 11,BPA 2,NCP 2,PPN 2,ANPP 10 votes,LP 27 votes,APN 2 votes

(Unconfirmed)-IFE CENTRAL LGA

SENATORIAL :
ACN – 12,035, PDP – 9,098

IFE EAST LGA

SENATORIAL :
ACN – 11,868, PDP – 8563

IFE SOUTH LGA

SENATORIAL :
ACN – 8822, PDP – 5755

IFE NORTH LGA

SENATORIAL :
ACN – 9260, PDP – 4311

ATAKUNMOSA WEST LGA

HOUSE OF REP. :
ACN – 7770, PDP – 1643

ATAKUNMOSA EAST LGA

SENATORIAL :
ACN – 12,473, PDP – 2515

HOUSE OF REP:
ACN – 12,119, PDP – 2,383

OLAOLUWA LGA

SENATORIAL :
ACN – 8441, PDP – 4748

HOUSE OF REP:
ACN – 8146, PDP – 4847

EDE NORTH LGA

SENATORIAL :
ACN – 7754, PDP – 13386

HOUSE OF REP: ACN – 11902, PDP – 5861

IFEDAYO LGA

SENATORIAL :
ACN – 3750, PDP – 2176

HOUSE OF REP:
ACN – 3579, PDP – 1925

IWO LGA

SENATORIAL :
ACN – 21,639, PDP – 9885

HOUSE OF REP:
ACN – 21,253, PDP – 10,645

– (Unconfirmed)The result of ungwan liman lere polling unit, lere town Kaduna state is; ANPP= 6, CPC= 440, PDP= 46, sources Kasimu Shehu Lere from Lere town.
Please note the result on lere town is House of Reps only Senate has move to 26th.
Result from Tsafe in one polling unit as follows; senate ANPP= 530, PDP= 117. Reps ANPP= 524, PDP, 124.
-Dr Ibrahim Yahaya Oloriegbe ((ACN) defeats Dr Bukola Sakari (PDP); declared Senator-elect for Kwara Central Senatorial District

-Oyetunde Husain Mudashiru (ACN) defeats Isiaka Adeleke (PDP); declared Senator-elect for Osun West Senatorial District
-Rtd Maj-Gen Law Onaja (ACN) defeats PDP’s Sen David Mark with 51.2% lawful votes; declared Sen.-elect for Benue-South
Presiding Officer in Oluyole (Ibadan) caught changing votes to favour ACN. He has been arrested
A youth leader in Benue arrested with AK47 gun.
-Pollwatch2011 can confirm there was sporadic shooting at INEC collation in Abeokuta, Ogun State.

-(Unconfirmed)

Vice president,s polling unit PDP 6 votes CPC 406 votes the VP who relocated to kaduna for the past 10 days left kaduna immediately in shame.
Abuja
Wuse zone 3 result
PU 37/06/04/028
CPC
Senate 294.
House of rep 226
PDP
Senate 189
House of Rep 200

Maitama Yedseram Street
PU:37/06/04/025
CPC
House of Rep 373
Senate 359
PDP
House of Rep 52
Senate 48
ACN
House of Rep 15
Senate 11
ANPP
House of Rep 15
Senate 14
Former Gov George Akume(ACN) defeats PDP’s Terngu Tsegba with 57% lawful votes; declared Senator-elect for Benue West
?

House of Reps:
ANPP:7 ACN:14 PDP:78 CPC:337

Senate:
ANPP:6 PRP: 3 ADC: 3 ACN: 22 PDP:62 CPC:348

Osun East: Omoworare (ACN) defeats Omisore (PDP)

Osun West: Mudashiru Hussein (ACN) defeats Isiaka Adeleke (PDP)

Osun Central: Prof Adeyeye (ACN) defeats Oyinlola (PDP)

Ogun Central (ACN, Gbenga Obadara defeats Iyabo Obasanjo)

Ogun South (ACN winning)

Ogun North (ACN winning)

Ogun South Fed: Segun Williams ACN defeats Dimeji Bankole (PDP)

Lagos East: Gbenga Ashafa of ACN declared winner

Lagos Central: ACN Remi Tinubu winning

Benue: Lawrence Onoja of ACN defeats David Mark of PDP

Kwara: Ilorin (ACN defeats PDP Bukola Saraki

Oyo : ACN winning in two of the senatorial districts

Imo: APGA winning in the 3 senatorial districts

Gombe: CPC wiing in the 3 senatorial districs

Aso Rock Villa: CPC defeats PDP in the two polling units
—————————————————————————————————————————-

-ACN is leading ilorin central counts

-Symphatizers stormed sarakis houses as action congress won ilorin central, maintain lead in other part of the state

-Late president Yar’Adua’s daughter, Maryam Umar Yar’Adua of PDP loses out with 26,674 votes to Mohammed Tukur of CPC with 45,573 votes in landslide defeat in Katsina Federal constituency elections into the House of Reps.

-Rafeequat Arinola Onabimiro wins Badagry West Federal constituency in Lagos state

-Unconfirmed reports of shots fired at INEC office in Abeokuta, Ogun state.INEC officials found secretly indulging mass thumb printing in a vehicle in Apapa, Lagos…

-Another bomb blast in Maiduguri…

-Ballot box snatcher, Emeka Amute shot dead in Delta by soldiers.

-Fake military impersonators arrested at Ijebu Ode…

-Senatorial candidate gave #5k cash at polling points to voters to gain votes in Ibadan….

-Osun PDP’s Oluwole Olukanni arrested with pump action rifle & #1m after ballot snatching…

-Serving Senator from Bayelsa found with corpers and some inec staff with Ballot boxes in his residence

-AIT reporter Beaten up in Delta State.

—————————————————————————————————————-

The absence of political parties at INEC office in Ilorin, kwara state is delaying Inec from announcing the overall results. Only PDP and ACN are here.

Unconfirmed: Jibjigi:Old airport qtrs, Minna, Niger state. Senate/ Rep respectively; ACN:27, 24. ANPP: 15, 9. PDP: 151, 127. CPC:447, 466.

Back

59 COMMENTS

  1. pls in polling buts in ibadan northwest local government unit 4 the election was so rough dat thugs were forcing people to vote for PDP bcos of inadequate security in the area. So, pls help us against next week

  2. Salute to Prof A. Jega, you have may us proud as a (people) state who longed for change with our vote respected. Our vote is counting, we wish it will still count in other elections to come. Well done to all the Returning Officer too. Now I can gladly say am a Nigeria. Well done Prof Jega.

  3. Its unbelievable that other parties are close to tearing PDP into pieces. This is just the beginning of the saga. Well done Jega you are a well born Nigerian and not like the other prof. that could not proof to us why he is a prof.

  4. The winner should be announced no matter whose ox is to be gored.Idemili N&S has d highest voters.So what is holding our result or is d Anambra REC interested in d alleged #20million&a house promised by APGA.INEC result must reflect d true wishes of d people bcos dis was demonstrated by thier vote on d 9th April 2011.

  5. If the people”s vote will be respected in this very election then it means Nigeria have just begun their journey to the promised land. LET THE PEOPLE DECIDE WHO THEY WANT IT WILL SURELY HELP OUR FUTURE GENERATIONS, Just a piece of advise.

  6. All thanks to Prof. A. Jega i never knew we could have a free and fair election in our country Naija. I can see that things are begining to change for the best. May Almighty God continue to increase ur ability to do more for Naija. Naija o ni baje ooo.

  7. pls, INEC we need more security in ogbomoso, oyo state. Becouse people were forced to vote for PDP and if they refused they r playing with the keg of gun powder. And pls warn d security men mot to collect bribe 4rm any party. U know the situation of our country…

  8. pls dora akunyili, accept ur defeat, chris defeated u cos he’s the man of the people and dat’s the type of man and brain we want in Anambra state. As for Peter Obi,am so dissapointed in u,cos i ve always known it dat u r a coward,but i didnt know dat it has risen to this level…

  9. To my greatest surprise PDP is still leading in the Overall result in the country.
    Bankole is a true politician/democrat, he is accepted his defeat and congratulated his opponent, WHY can’t ACN do that in other state that they have lost totally. ACN lack the spirit of democracy. They are always there to cause problem and give people bad names, the is politic of calumny….

  10. Prof Jega has shown the nation that He is the main man for the job, and we pray that He (jega) will be consistence & create an history in Africa.. Let’s keep the good work going NIGERIANS!

  11. Well done Prof. A Gega for atleast making our vote 2 count 2 some reasonable extent for the first time since 1998.Bravo! But pls d pple of Anambra Central SENATORIAL DISTRICT and Anaocha,Dunukofia and Njikoka FEDERAL COSTITUENCY are clamouring for proper and absolute scrutiny of the RESULTS and COMPLAINTS from these area before announcing the final result to maintain equity and justice.Meanwhile,rejoice fellow Nigerian for indeed it is a new dawn in our dear Nation.

  12. Democracy in action! Obj under estimated d gov. OGB, I hop he dnt mak d mistak in presidential, also Anambra south is a proper sample t test d Poll credibility, is tim fo Goodluck reward Dora fo loyalty? Or fo INEC to display integrity!! d world is watching

  13. My thanks first go to God almight who do thing at his own convinece time, and my warm regard go to prof jega and the ince work’s who bring out the time to see the citzen make they choice of leader and all the nigeria force that help to the election, mostly my deep sorry goes to the paranst of crop member that die in the bomb blash that occured in suleja ince office and i pray that God in his throne will accept they souls. Once again prof jega, pls seek 4 the security of coper’s 4 next week election.

  14. Thanks to Jega. To Peter obi the world has seen how popular you are in what is happening in Anambra State. It is obvious that the result of the Anambra central senatorial zone is been doctored for some one and we can predict who. we are watching

  15. thank God for the elections so far.however, there were still pockets of rigging in some areas, especially, in Abia state where PDP agents intimidated agents of other political parties at the polling stations. Subsequent elections should be more credible. Let the true and popular choice of the people be given the mandate to lead the people.

  16. thank God for the elections so
    far.however, there were still
    pockets of rigging in some
    areas, especially, in Abia state
    where PDP agents intimidated
    agents of other political
    parties at the polling stations.
    Subsequent elections should
    be more credible. Let the true
    and popular choice of the
    people be given the mandate
    to lead the people

  17. @ Govenor Henry :
    Please stop all this rubbish allegation if you don’t have evidence to back up your story… I hate it when people like you come on the internet to talk rubbish with no evidence whatsoever to back up your story! Why didn’t you use your mobile phone to snap people distributing and collecting money so that people can believe your story? I am not saying that politicians don’t dole out money to voters to get their votes, but all am saying is to back up your story at least with an evidence so that we can believe you!

  18. God bless all those that contributed to the success of this election . Here in the US people are know giving us some kind of respect that wasn’t there for us before. Congrat to my people in Ibadan, we gonna chase those crazy out of the town .God bless our beloved fatherland Nigeria.

  19. Big tanks to my good people of Naija. Once again tanks for a job well done lets do it better on Saturday, choose a candidate of ur choice not out of duress. Naija is becoming a democrat nation dis was a promise by Jonathan and Jega and they have prove their words. Lets do more.

  20. This time it is very clear that, the problem of elections had never been that of INEC but the attitude of die hard politians. Before anybody starts requesting for evidences…. Let me humbly submit that, nobody likes injustice except you are a beneficiary and this is openly evident in Lagos politics, if you know what I mean.

  21. Please INEC tell your officials to release the authentic result that Bayelsans know that Labour party won. It is only Bayelsa that we have not seen results.
    But the state government, through radio bayelsa, is announcing that the PDP aspirants won. BUT WE HERE KNOW BETTER! INEC! PLEASE HELP US IN BAYELSA!!!